Riedon PF2203-0R5F1
PF2203-0R5F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2203-0R5F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.5 OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PF2203-0R5F1.pdf
Availability of PF2203-0R5F1
QUANTITY
PF2203-0R5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2203-0R5F1
Internal Part NumberEIS-PF2203-0R5F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2203-0R5F1
Related LinksPF2203, PF2203-0R5F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2203-0R5F1 Details Description
Related parts for PF2203-0R5F1
CABLE CAT5 SFTP PATCH YELLOW 1M datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1OF4 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
10P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS R/A 1-POCKET CMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf