Riedon PF2205-2K2F1
PF2205-2K2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-2K2F1
Brief Description
RES 2.2K OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-2K2F1.pdf
Availability of PF2205-2K2F1
QUANTITY
PF2205-2K2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-2K2F1
Internal Part NumberEIS-PF2205-2K2F1
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-2K2F1
Related LinksPF2205, PF2205-2K2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-2K2F1 Details Description
Related parts for PF2205-2K2F1
IC REG BUCK BOOST INV 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAM POSITIONER 32 NPN OUT PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.965 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN 16POS MALE R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf