Riedon PF2205-36KF1
PF2205-36KF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-36KF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36K OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-36KF1.pdf
Availability of PF2205-36KF1
QUANTITY
PF2205-36KF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-36KF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-36KF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-36KF1
Related LinksPF2205, PF2205-36KF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-36KF1 Details Description
Related parts for PF2205-36KF1
REGULATOR 20VOUT 0.5A 5VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER SILVER 1"X72YD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.8A SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
DIE RD 1-3/8 datasheet.pdf
TPLI 215 A1 8" X 8" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 80POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVP00RW-15-19P W/ PC CON datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 10 V datasheet.pdf