Riedon PF2205-39RF1
PF2205-39RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-39RF1
Brief Description
RES 39 OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-39RF1.pdf
Availability of PF2205-39RF1
QUANTITY
PF2205-39RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-39RF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-39RF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-39RF1
Related LinksPF2205, PF2205-39RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-39RF1 Details Description
Related parts for PF2205-39RF1
CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER datasheet.pdf
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5.5MHZ TO220-5 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf