Riedon PF2205-8K2F1
PF2205-8K2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-8K2F1
Brief Description
RES 8.2K OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-8K2F1.pdf
Availability of PF2205-8K2F1
QUANTITY
PF2205-8K2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-8K2F1
Internal Part NumberEIS-PF2205-8K2F1
PackagingTube
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-8K2F1
Related LinksPF2205, PF2205-8K2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-8K2F1 Details Description
Related parts for PF2205-8K2F1
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 300MA UFP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTI-PHASE 40WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS THROUGH RA SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 37 NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf