Riedon PF2472-0R05J1
PF2472-0R05J1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-0R05J1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.05 OHM 100W 5% TO247
Datasheet Download
PF2472-0R05J1.pdf
Availability of PF2472-0R05J1
QUANTITY
PF2472-0R05J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-0R05J1
Internal Part NumberEIS-PF2472-0R05J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-0R05J1
Related LinksPF2472, PF2472-0R05J1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-0R05J1 Details Description
Related parts for PF2472-0R05J1
MOSFET N-CH 200V 3.8A PQFN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" WHT JACKS datasheet.pdf