Riedon PF2472-120RF1
PF2472-120RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-120RF1
Brief Description
RES 120 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-120RF1.pdf
Availability of PF2472-120RF1
QUANTITY
PF2472-120RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-120RF1
Internal Part NumberEIS-PF2472-120RF1
PackagingTray
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-120RF1
Related LinksPF2472, PF2472-120RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-120RF1 Details Description
Related parts for PF2472-120RF1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
CABLE TIE STD HS WR BLACK 14.5" datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf