Riedon PF2472-6R2F1
PF2472-6R2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-6R2F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.2 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-6R2F1.pdf
Availability of PF2472-6R2F1
QUANTITY
PF2472-6R2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-6R2F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-6R2F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-6R2F1
Related LinksPF2472, PF2472-6R2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-6R2F1 Details Description
Related parts for PF2472-6R2F1
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 1/2" 1.00" datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf