Riedon PF2472-6R2F1
PF2472-6R2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-6R2F1
Brief Description
RES 6.2 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-6R2F1.pdf
Availability of PF2472-6R2F1
QUANTITY
PF2472-6R2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-6R2F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-6R2F1
PackagingTray
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-6R2F1
Related LinksPF2472, PF2472-6R2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-6R2F1 Details Description
Related parts for PF2472-6R2F1
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL .100 30GOLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH KNOB KNURL 0.52" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf