Sunon PF40281BX-000U-A99
PF40281BX-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
PF40281BX-000U-A99
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PF40281BX-000U-A99.pdf
Availability of PF40281BX-000U-A99
QUANTITY
PF40281BX-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF40281BX-000U-A99
Internal Part NumberEIS-PF40281BX-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow31.3 CFM (0.886m³/min)
Static Pressure2.810 in H2O (700.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise66.6 dB(A)
Power (Watts)10.8W
RPM22000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.900A
Voltage Range6.5 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF40281BX-000U-A99
Related LinksPF40281BX, PF40281BX-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
PF40281BX-000U-A99 Details Description
Related parts for PF40281BX-000U-A99
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 130MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.285A 43 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf