Sunon PF80201V1-000U-F99
PF80201V1-000U-F99 picture photo
Mfg. Part Number
PF80201V1-000U-F99
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PF80201V1-000U-F99.pdf
Availability of PF80201V1-000U-F99
QUANTITY
PF80201V1-000U-F99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF80201V1-000U-F99
Internal Part NumberEIS-PF80201V1-000U-F99
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow53.0 CFM (1.50m³/min)
Static Pressure0.360 in H2O (89.6 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise48 dB(A)
Power (Watts)3.42W
RPM4600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.285A
Voltage Range6 ~ 12.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF80201V1-000U-F99
Related LinksPF80201V1, PF80201V1-000U-F99 Datasheet, Sunon Distributor
PF80201V1-000U-F99 Details Description
Related parts for PF80201V1-000U-F99
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA DP-NC 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 698 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf