TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-1500-B
PFC-W0805LF-03-1500-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-1500-B
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-1500-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-1500-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-1500-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-1500-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-1500-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-1500-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-1500-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-1500-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-1500-B
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
FIXED MODULE 35 CKT 21 MM datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG-OPEN 5M datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY QC datasheet.pdf
FUME EXTRACTOR CTN FILTR WFE2S/2 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
180UF 450V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf