TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-1002-B
PFC-W1206LF-03-1002-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-1002-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-1002-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-1002-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-1002-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-1002-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-1002-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-1002-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-1002-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-1002-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-1002-B
RES 2.21M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS SGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf