TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-10R0-B
PFC-W1206LF-03-10R0-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-10R0-B
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-10R0-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-10R0-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-10R0-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-10R0-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-10R0-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
SeriesPFC - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-10R0-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-10R0-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-10R0-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-10R0-B
VARISTOR 37V 30A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB SHELL 9POS PLASTIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf