TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-1963-B
PFC-W1206LF-03-1963-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-1963-B
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-1963-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-1963-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-1963-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-1963-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-1963-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-1963-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-1963-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-1963-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-1963-B
CONN JACK PHONE 1/4" 2POS "MAKE" datasheet.pdf
SW AUTODIP 2POS TAPE SEAL 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 12V 8VSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/MDM20T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 1.2 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
68UF 385V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf