TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-4021-B
PFC-W1206LF-03-4021-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-4021-B
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-4021-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-4021-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-4021-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-4021-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-4021-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
SeriesPFC - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-4021-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-4021-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-4021-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-4021-B
CLAMP WIRE INSUL PIERC WHITE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 164MA 3.12 OHM datasheet.pdf