TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-6812-B
PFC-W1206LF-03-6812-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-6812-B
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-6812-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-6812-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-6812-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-6812-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-6812-B
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-6812-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-6812-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-6812-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-6812-B
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
KNIFE CABLE STRIPPING datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf