Riedon PFC10-36RF1
PFC10-36RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PFC10-36RF1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 25W PFC10
Datasheet Download
PFC10-36RF1.pdf
Availability of PFC10-36RF1
QUANTITY
PFC10-36RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC10-36RF1
Internal Part NumberEIS-PFC10-36RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductPFC Series
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CasePFC10 (TO-126 SMT)
Supplier Device PackagePFC10
Size / Dimension0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC10-36RF1
Related LinksPFC10, PFC10-36RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PFC10-36RF1 Details Description
Related parts for PFC10-36RF1
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.02A 239.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 11-16V 1.5A datasheet.pdf