Riedon PFC10-5K6F1
PFC10-5K6F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFC10-5K6F1
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 25W PFC10
Datasheet Download
PFC10-5K6F1.pdf
Availability of PFC10-5K6F1
QUANTITY
PFC10-5K6F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC10-5K6F1
Internal Part NumberEIS-PFC10-5K6F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CasePFC10 (TO-126 SMT)
Supplier Device PackagePFC10
Size / Dimension0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC10-5K6F1
Related LinksPFC10, PFC10-5K6F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFC10-5K6F1 Details Description
Related parts for PFC10-5K6F1
CONN HEADER 18POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 115.5W 35A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 280 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf