Bel Fuse Inc. PFC250-1003F
PFC250-1003F picture photo
Mfg. Part Number
PFC250-1003F
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 250W
Datasheet Download
PFC250-1003F.pdf
Availability of PFC250-1003F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFC250-1003F Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC250-1003F
Internal Part NumberEIS-PFC250-1003F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPFC250
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max165W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC250-1003F
Related LinksPFC250, PFC250-1003F Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PFC250-1003F Details Description
Related parts for PFC250-1003F
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 54.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TL4019-3 110VAC PTR 2NC+1NO+1NO datasheet.pdf
RES SMD 81.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 28.63636 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf