| Internal Part Number | EIS-PFD-20A35EWQ | |
| Sound File | 3500 Dual Mode C/FP | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Audio Products | |
| Family | Buzzers | |
| Series | PFD | |
| Packaging | Bulk | |
| Driver Circuitry | Indicator, Internally Driven | |
| Technology | Piezo (Programmable) | |
| Input Type | DC | |
| Voltage - Rated | 12VDC | |
| Voltage Range | 3 ~ 24V | |
| Frequency | 3.5kHz | |
| Operating Mode | Programmable, Pin Selectable | |
| Sound Pressure Level | 95dB @ 12V, 30cm | |
| Current - Supply | 10mA | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Washable | No | |
| Port Location | Top | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 28.0mm Dia x 25.4mm H | |