TDK-Lambda Americas, Inc. PFE500SA48/T
PFE500SA48/T picture photo
Mfg. Part Number
PFE500SA48/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Datasheet Download
PFE500SA48/T.pdf
Availability of PFE500SA48/T
QUANTITY
PFE500SA48/T Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE500SA48/T
Internal Part NumberEIS-PFE500SA48/T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Efficiency PFE-SA AC-DC Modules
3D ModelPFE300S.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPFE500SA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)504W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Max504W
Line Regulation96mV
Load Regulation96mV
ApprovalsCE, CSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE500SA48/T
Related LinksPFE500, PFE500SA48/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PFE500SA48/T Details Description
Related parts for PFE500SA48/T
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONTACT REPLACE 26-22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U SMAM datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TOOL MFT PNEU INT ADJ P-24 datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 1AH NIMH datasheet.pdf