TDK-Lambda Americas, Inc. PFE500SA48
PFE500SA48 picture photo
Mfg. Part Number
PFE500SA48
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Datasheet Download
PFE500SA48.pdf
Availability of PFE500SA48
QUANTITY
PFE500SA48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE500SA48
Internal Part NumberEIS-PFE500SA48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPFE300S.stp
FamilyAC DC Converters
SeriesPFE500SA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)504W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Max504W
Line Regulation96mV
Load Regulation96mV
ApprovalsCE, CSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE500SA48
Related LinksPFE50, PFE500SA48 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PFE500SA48 Details Description
Related parts for PFE500SA48
IC Z8 8KB OTP 4MHZ KYBD 44-PLCC datasheet.pdf
PCB D/S .064" 8X10" 1/2OZ 2PANEL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 51A SOT-227 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.2A 6-WDFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 14A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
3:1 ADHESIVE LINED HST BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf