Schurter PFMD.110.2
PFMD.110.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFMD.110.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 1.10A 6V RESET SMD T/R
Datasheet Download
PFMD.110.2.pdf
Availability of PFMD.110.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFMD.110.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFMD.110.2
Internal Part NumberEIS-PFMD.110.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFMD
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.040 ~ 0.210 Ohm
Time to Trip0.2s
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFMD.110.2
Related LinksPFMD., PFMD.110.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFMD.110.2 Details Description
Related parts for PFMD.110.2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf