Schurter PFMD.110.2
PFMD.110.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFMD.110.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 1.10A 6V RESET SMD T/R
Datasheet Download
PFMD.110.2.pdf
Availability of PFMD.110.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFMD.110.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFMD.110.2
Internal Part NumberEIS-PFMD.110.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFMD
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.040 ~ 0.210 Ohm
Time to Trip0.2s
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFMD.110.2
Related LinksPFMD., PFMD.110.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFMD.110.2 Details Description
Related parts for PFMD.110.2
SWITCH ROTARY DIP 16-POS SIDE 5V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE DVI TMDS 6' MALE TO MALE datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.07W AB 14WSON datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 676K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf