Schurter PFMF.075.2
PFMF.075.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFMF.075.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC-FUSE SMD (1812)
Datasheet Download
PFMF.075.2.pdf
Availability of PFMF.075.2
QUANTITY
PFMF.075.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFMF.075.2
Internal Part NumberEIS-PFMF.075.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Fuse Products
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFMF
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max13.2V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.110 ~ 0.450 Ohm
Time to Trip0.2s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFMF.075.2
Related LinksPFMF., PFMF.075.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFMF.075.2 Details Description
Related parts for PFMF.075.2
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT 30W datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf