Schurter PFMF.125.2
PFMF.125.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFMF.125.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PFMF PTC FUSE SMT 1.25A 1812
Datasheet Download
PFMF.125.2.pdf
Availability of PFMF.125.2
QUANTITY
PFMF.125.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFMF.125.2
Internal Part NumberEIS-PFMF.125.2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Fuse Products
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFMF
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.25A
Current - Trip (It)2.5A
R Min/Max0.035 ~ 0.140 Ohm
Time to Trip0.4s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFMF.125.2
Related LinksPFMF., PFMF.125.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFMF.125.2 Details Description
Related parts for PFMF.125.2
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
KIT REALVIEW MCU DEVELOPMENT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 11 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LED COB CXA1304 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf