KEMET PFR5101J100J11L4BULK
PFR5101J100J11L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5101J100J11L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5101J100J11L4BULK.pdf
Availability of PFR5101J100J11L4BULK
QUANTITY
PFR5101J100J11L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5101J100J11L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5101J100J11L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5101J100J11L4BULK
Related LinksPFR5101J10, PFR5101J100J11L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5101J100J11L4BULK Details Description
Related parts for PFR5101J100J11L4BULK
FIXED IND 3.9NH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 30K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf