KEMET PFR5221J400J11L4BULK
PFR5221J400J11L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5221J400J11L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5221J400J11L4BULK.pdf
Availability of PFR5221J400J11L4BULK
QUANTITY
PFR5221J400J11L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5221J400J11L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5221J400J11L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5221J400J11L4BULK
Related LinksPFR5221J40, PFR5221J400J11L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5221J400J11L4BULK Details Description
Related parts for PFR5221J400J11L4BULK
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC RIO SWITCH GEN2 784FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C S 48" WHT JACKS datasheet.pdf