KEMET PFR5471J63J11L4BULK
PFR5471J63J11L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5471J63J11L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5471J63J11L4BULK.pdf
Availability of PFR5471J63J11L4BULK
QUANTITY
PFR5471J63J11L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5471J63J11L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5471J63J11L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5471J63J11L4BULK
Related LinksPFR5471J6, PFR5471J63J11L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5471J63J11L4BULK Details Description
Related parts for PFR5471J63J11L4BULK
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CDT370 COMPACT DEVELOPMENT TOOL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16TVSOP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 169FBGA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf