KEMET PFR5472J63J11L4BULK
PFR5472J63J11L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5472J63J11L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5472J63J11L4BULK.pdf
Availability of PFR5472J63J11L4BULK
QUANTITY
PFR5472J63J11L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5472J63J11L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5472J63J11L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5472J63J11L4BULK
Related LinksPFR5472J6, PFR5472J63J11L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5472J63J11L4BULK Details Description
Related parts for PFR5472J63J11L4BULK
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf