Schurter PFRA.017.2
PFRA.017.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.017.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 0.17A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.017.2.pdf
Availability of PFRA.017.2
QUANTITY
PFRA.017.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.017.2
Internal Part NumberEIS-PFRA.017.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-017-2.igspfra-017-2.stppfra-017-2.dxf
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max3.300 ~ 5.210 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.017.2
Related LinksPFRA., PFRA.017.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.017.2 Details Description
Related parts for PFRA.017.2
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 40MHZ 179PGA datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf