Schurter PFRA.017.2
PFRA.017.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.017.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 0.17A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.017.2.pdf
Availability of PFRA.017.2
QUANTITY
PFRA.017.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.017.2
Internal Part NumberEIS-PFRA.017.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-017-2.igspfra-017-2.stppfra-017-2.dxf
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max3.300 ~ 5.210 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.017.2
Related LinksPFRA., PFRA.017.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.017.2 Details Description
Related parts for PFRA.017.2
JUMPER-H2728TR/C2065R/X 4" datasheet.pdf
IC FPGA 327 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
1X8 LNL HDR ASSY datasheet.pdf
BACC 6C 6#12 SKT PLUG NI datasheet.pdf
180UF 63V 10X30MM 105C 7000H datasheet.pdf