Schurter PFRA.1100
PFRA.1100 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.1100
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 11.0A 16V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.1100.pdf
Availability of PFRA.1100
QUANTITY
PFRA.1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.1100
Internal Part NumberEIS-PFRA.1100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Fuse Products
3D Modelpfra-110.igspfra-110.stppfra-110.dxf
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)11A
Current - Trip (It)22A
R Min/Max0.003 ~ 0.010 Ohm
Time to Trip20s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.1100
Related LinksPFRA, PFRA.1100 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.1100 Details Description
Related parts for PFRA.1100
IC REG LDO 3.3V D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 1.5KVDC QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL INDENTOR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5.0K 5% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf