Schurter PFRA.160.3
PFRA.160.3 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.160.3
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 1.60A 30V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.160.3.pdf
Availability of PFRA.160.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRA.160.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.160.3
Internal Part NumberEIS-PFRA.160.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-160-3.igspfra-160-3.stppfra-160-3.dxf
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.055 ~ 0.105 Ohm
Time to Trip8s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.160.3
Related LinksPFRA., PFRA.160.3 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.160.3 Details Description
Related parts for PFRA.160.3
CONN HOUSING 12POS 2.5MM SHROUD datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 25V RADIAL datasheet.pdf