Schurter PFRA.300.3
PFRA.300.3 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.300.3
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 3.00A 30V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.300.3.pdf
Availability of PFRA.300.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRA.300.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.300.3
Internal Part NumberEIS-PFRA.300.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-300-3.igspfra-300-3.stppfra-300-3.dxf
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.020 ~ 0.050 Ohm