Vishay Sfernice PFRR0805Y1002WBT
PFRR0805Y1002WBT picture photo
Mfg. Part Number
PFRR0805Y1002WBT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
PFRR0805Y1002WBT.pdf
Availability of PFRR0805Y1002WBT
QUANTITY
PFRR0805Y1002WBT Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRR0805Y1002WBT
Internal Part NumberEIS-PFRR0805Y1002WBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRR0805Y1002WBT
Related LinksPFRR0805, PFRR0805Y1002WBT Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PFRR0805Y1002WBT Details Description
Related parts for PFRR0805Y1002WBT
IC DAC 8BIT DUAL 2.7V 20-SOIC datasheet.pdf
RETAINER WIRE datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf