Vishay Sfernice PFRR1206Y1002WBT
PFRR1206Y1002WBT picture photo
Mfg. Part Number
PFRR1206Y1002WBT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
PFRR1206Y1002WBT.pdf
Availability of PFRR1206Y1002WBT
QUANTITY
PFRR1206Y1002WBT Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRR1206Y1002WBT
Internal Part NumberEIS-PFRR1206Y1002WBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.118" L x 0.063" W (3.00mm x 1.60mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRR1206Y1002WBT
Related LinksPFRR1206, PFRR1206Y1002WBT Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PFRR1206Y1002WBT Details Description
Related parts for PFRR1206Y1002WBT
IC REG SWITCHD CAP 2.5V SOT23 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SEALING CAP FOR PX0931 & PX0941 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3748 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf