Schurter PFRT.018.250.U
PFRT.018.250.U picture photo
Mfg. Part Number
PFRT.018.250.U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 10.0A 250V TELECOM RADL
Datasheet Download
PFRT.018.250.U.pdf
Availability of PFRT.018.250.U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRT.018.250.U Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRT.018.250.U
Internal Part NumberEIS-PFRT.018.250.U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRT
PackagingBulk
Voltage - Max250V
Current - Max10A
Current - Hold (Ih) (Max)180mA
Current - Trip (It)-
R Min/Max0.800 ~ 2.000 Ohm
Time to Trip-
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRT.018.250.U
Related LinksPFRT.01, PFRT.018.250.U Datasheet, Schurter Distributor
PFRT.018.250.U Details Description
Related parts for PFRT.018.250.U
FLEX CABLE - AFF16A/AF16/AFE16T datasheet.pdf
LAMP MAG 1.5X 2X 2.5X 3.5X LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 170 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf