Riedon PFS35-13RF1
PFS35-13RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-13RF1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13 OHM 1% 35W TO263 DPAK
Datasheet Download
PFS35-13RF1.pdf
Availability of PFS35-13RF1
QUANTITY
PFS35-13RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-13RF1
Internal Part NumberEIS-PFS35-13RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFS35
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-13RF1
Related LinksPFS35, PFS35-13RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-13RF1 Details Description
Related parts for PFS35-13RF1
FIXED IND 820NH 130MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 20V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf