Riedon PFS35-3R6F1
PFS35-3R6F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-3R6F1
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-3R6F1.pdf
Availability of PFS35-3R6F1
QUANTITY
PFS35-3R6F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-3R6F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-3R6F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-3R6F1
Related LinksPFS35, PFS35-3R6F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-3R6F1 Details Description
Related parts for PFS35-3R6F1
CONN AUDIO JACK 2.5MM 4COND SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 32-QFN datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1.4A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf