Riedon PFS35-68RF1
PFS35-68RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-68RF1
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 35W TO263 DPAK
Datasheet Download
PFS35-68RF1.pdf
Availability of PFS35-68RF1
QUANTITY
PFS35-68RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-68RF1
Internal Part NumberEIS-PFS35-68RF1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-68RF1
Related LinksPFS35, PFS35-68RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-68RF1 Details Description
Related parts for PFS35-68RF1
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 16-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
DIODE RF SCHTKY 15V 750MA SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 31MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 50V datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf