Riedon PFS35-6K8F1
PFS35-6K8F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-6K8F1
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-6K8F1.pdf
Availability of PFS35-6K8F1
QUANTITY
PFS35-6K8F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-6K8F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-6K8F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-6K8F1
Related LinksPFS35, PFS35-6K8F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-6K8F1 Details Description
Related parts for PFS35-6K8F1
FIXED IND 3.3MH 155MA 11.7 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER TYP-C 55POS VERT AU datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf