Riedon PFS35-7R5F1
PFS35-7R5F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-7R5F1
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-7R5F1.pdf
Availability of PFS35-7R5F1
QUANTITY
PFS35-7R5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-7R5F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-7R5F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)