Copal Electronics PG-30-103R-P
PG-30-103R-P picture photo
Mfg. Part Number
PG-30-103R-P
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRES GAUGE PNP OPEN COLLECTR
Datasheet Download
PG-30-103R-P.pdf
Availability of PG-30-103R-P
QUANTITY
PG-30-103R-P Order Process
Ship out your order
Specifications of PG-30-103R-P
Internal Part NumberEIS-PG-30-103R-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPressure Sensors
Pressure Switches with Digital Displays
Featured ProductPG-30 Series Pressure Gauges
3D ModelPG-30-103R-P
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPG-30
Pressure TypeCompound
Operating Pressure-14.5 PSI ~ 145.04 PSI (-100 kPa ~ 1000 kPa)
Output TypePNP - Open Collector
Output1 V ~ 5 V
Accuracy-
Voltage - Supply10.8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) BSPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG-30-103R-P
Related LinksPG-30-, PG-30-103R-P Datasheet, Copal Electronics Distributor
PG-30-103R-P Details Description
Related parts for PG-30-103R-P
CONN FLANGED SPADE #10 18-22AWG datasheet.pdf
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT .51" datasheet.pdf
ESD HANDLER 8-3/4X14-5/8X2-3/8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
MF010 HIGH TEMP OXYGEN SENSOR datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 1500MA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 32V 14A 450W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE SKT datasheet.pdf