Pulse Electronics Corporation PG0006.312NLT
PG0006.312NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0006.312NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.1UH 12A 7.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0006.312NLT.pdf
Availability of PG0006.312NLT
QUANTITY
PG0006.312NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0006.312NLT
Internal Part NumberEIS-PG0006.312NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package340
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0006NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.1µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation12A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.528" L x 0.523" W (13.40mm x 13.28mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0006.312NLT
Related LinksPG0006, PG0006.312NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0006.312NLT Details Description
Related parts for PG0006.312NLT
CONN JUMPER TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SITE LICENSE DMA SC/SCM CONFIG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf