Pulse Electronics Corporation PG0016.224NL
PG0016.224NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.224NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 350MA 1.6 OHM
Datasheet Download
PG0016.224NL.pdf
Availability of PG0016.224NL
QUANTITY
PG0016.224NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.224NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.224NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0016NL
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating350mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.224NL
Related LinksPG0016, PG0016.224NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.224NL Details Description
Related parts for PG0016.224NL
FIXED IND 10UH 3.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT STARTER RAISONANCE ST7232 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
MODULE USB-TO-FPGA TOOL W/MANUAL datasheet.pdf
SCOPEMETER 60MHZ B/W USA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV MICROPWR 8-MSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10TDFN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 5.1K OHM 6SIP datasheet.pdf