Pulse Electronics Corporation PG0016.683NL
PG0016.683NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.683NL
Brief Description
FIXED IND 68UH 610MA 530 MOHM
Datasheet Download
PG0016.683NL.pdf
Availability of PG0016.683NL
QUANTITY
PG0016.683NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.683NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.683NL
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±15%
Current Rating610mA
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)530 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.683NL
Related LinksPG0016, PG0016.683NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.683NL Details Description
Related parts for PG0016.683NL
CONN TERM BLOCK 14POS 5.0MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIN HEADER datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
18000UF 25V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf