Pulse Electronics Corporation PG0016.821NL
PG0016.821NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.821NL
Brief Description
FIXED IND 820NH 6A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0016.821NL.pdf
Availability of PG0016.821NL
QUANTITY
PG0016.821NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.821NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.821NL
Material - Core-
Inductance820nH
Tolerance±15%
Current Rating6A
Current - Saturation7.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.821NL
Related LinksPG0016, PG0016.821NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.821NL Details Description
Related parts for PG0016.821NL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf