Pulse Electronics Corporation PG0087.223NL
PG0087.223NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0087.223NL
Brief Description
IND, PWR 22UH 0.8A SDRI5.7 NPB
Datasheet Download
PG0087.223NL.pdf
Availability of PG0087.223NL
QUANTITY
PG0087.223NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0087.223NL
Internal Part NumberEIS-PG0087.223NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package185
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0087NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0087.223NL
Related LinksPG0087, PG0087.223NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0087.223NL Details Description
Related parts for PG0087.223NL
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 70A 84W datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 4MX32 90TFBGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf